Laddar Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

MC mässan Elmia Jönköping

23 januari - 25 januari

Nystart för den stora branschmässan

MC-MÄSSAN 2026

Förväntningarna är stora på helgen den 23-25 januari. Då hålls MC-Mässan på Elmia i Jönköping. Ett helt nytt koncept. Harley-Davidson Club Sweden är naturligtvis med bland märkesklubbarna tillsammans med branschföretag, uppvisningar, underhållning och experter. Fler än 500 motorcyklar på plats utlovas plus ett hundratal hojbyggen.

Sett i backspegeln så har branschen haft årliga mässor som vartannat år körts i Stockholm respektive Göteborg. Sedan pandemiåret 2020 har det haltat mellan inga mässor alls och glest i leden. Senast i Älvsjö 2024 saknades flera stora märken.  Bland andra H-D som ändå delvis räddades närvaro av Parts Europe. Det finns många orsaker till att det haltat. Kostnadsläget i de största städerna bland annat.

Nysatsningen i Jönköping bådar dock mycket gott. Elmia har en stark motorprägel och mässanläggningen har bevisat sin förmåga många gånger tidigare. Jönköping ligger bra till geografiskt och logistiskt.

H-DCS distrikt D får utgöra ankare bemannings- och byggmässigt med vissa förstärkningar från annat håll inklusive styrelsemedlemmar men framför allt med aktiva Young Riders. Klubben investerade för ett par år sedan i en helt ny egen proffsig mässmonter i stället för att hyra dyrt. Den kommer nu till nytta igen och har därmed betalat sig.

Öppettider är fredag klockan 10-19, lördag 9-18 samt söndag 10-16.

Webbadressen för att botanisera i detaljer, biljetter och planera mässhelgen hittar du på www.mcmassan.se och www.elmia.se/mcmassan

TEXT: Editor Michael Landberg

 

Detaljer

Start:
23 januari
Slutar:
25 januari
Evenemang Kategori:
Uppdaterar…
  • Inga produkter i varukorgen.